Organizaciono zdravlje preduslov uspešnog sprovodjenja promena i transformacije poslovanja

Prepoznajte konkretne probleme vaših zaposlenih u sprovođenju promena i transformaciji poslovanja, pa otkrijte uzroke ovih problema, i kako da ih uspešno rešite i prevaziđete, korišćenjem interaktivnih kartica “organizacionog zdravlja“.
Kako da postignete i održite optimalno zdravlje vaše organizacije?
Šta bi ste uradili ako želite da sprovedete bilo koju promenu u vašoj organizaciji? Recimo da je reč o digitalnoj transformaciji i planirate promenu da uvedete i primenite savremena AI rešenja, kao što je AI asistent prodaje. Po već uhodanoj recepturi prvo bi odredili ciljeve, pa analizu trenutnog stanja, izbor tehnologije, planiranje i sprovođenje promene, edukacija, evaluacija i tako dalje. Međutim, bez obzira koliko ste pametnu strategiju digitalne transformacije pripremili, po pravilu u fazi sprovođenja obavezno dolazi do zastoja i neočekivanih problema. Radeći sa jako puno kompanija u regionu na primeni digitalnih strategija, uvek je nešto kočilo uspešno sprovođenje. Najčešće, problemi nisu bili u tome kako je postavljena strategija, koji su koraci akcionog plana, operativne procedure, pa čak i planiranje promena. Problemi su bili u sprovođenju promena među ljudima, zaposlenima koji su te promene sprovodili. Bez obzira na svu primenjenu nauku upravljanja promenama, kočnica je bila način kako zaposleni sarađuju jedni sa drugima, kako komuniciraju, i kakvi su odnosi među njima. Problem je bio u organizacionom zdravlju.
Šta je organizaciono zdravlje i kako utiče na proces transformacije poslovanja?
Šta znači ovaj termin “organizaciono zdravlje“? Svi znamo šta je organizaciono znanje. Ono se uči u školama, na fakultetu, na MBA studijama, ono se dobija na raznim poslovnim obukama. To su znanja o: Finansijama, organizaciji poslovanja, radnim procedurama, poslovnim aktivnostima, tehnologiji, administraciji, marketingu, itd. Ova znanja se mogu doneti i uvesti u kompaniju ukoliko ih nemate. Međutim, organizaciono zdravlje je nešto drugo. Ovo znanje se ne može uvesti od spolja, mora se izgraditi i održati iznutra organizacije. To je kako, i koliko otvoreno, zaposleni komuniciraju jedni sa drugima, na koji način sarađuju, da li u toj saradnji ima uzajamnog poverenja i poštovanja. Da li ima produktivnih sukoba mišljena, ili svi ćute i vlada jednoumlje. Da li se dogovorene promene sprovode ili se samo klima glavom, a onda svako radi po svome. Da li postoji odgovornost u sprovođenju zadataka, ili svako gleda kako da prebaci krivicu na druge. Da li zaposleni žele napredak tima ili kompanije, ili samo lični napredak. Ovo zdravo stanje organizacije se najbolje ogleda u situacijama promena ili tranzicije, a manifestuje se u otporu promenama i rezultira lošom i nepotpunom poslovnom transformacijom.
Zašto je organizaciono zdravlje ključno za uspešno funkcionisanje bilo koje firme?
Potvrdu ovog stava o uticaju organizacionog zdravlja na uspešnost sprovođenja promena skoro sam dobio čitajući izveštaj velikog istraživanja kompanije Gartner iz 2024. godine, sprovedenog na 18.000 zaposlenih, koje je pokazalo da je samo 29% zadovoljno saradnjom na poslu. Takođe, iz ovog istraživanja Gartner je utvrdio da zadovoljstvo saradnjom ima ključan uticaj na poslovne rezultate i lične performanse zaposlenih. Kako kaže Russ McCall, direktor HR prakse kompanije Gartner: “Zaposleni danas imaju više međusobnih kontakata, ali manje korisnu saradnju zbog širih društvenih tenzija i novih tehnologija koje mogu da izoluje zaposlene i depersonalizuje posao“. Inače, SARADNJA je ključna reč koja najbolje opisuje šta je to organizaciono zdravlje? Možda najupečatljiviji deo ovog istraživanja vidi se iz sledećeg zaključka: “Organizacije se suočavaju sa nedostatkom poslovnih veština koje se ne mogu nadoknaditi tradicionalnim pristupima razvoju. Ispitivanje 3.375 zaposlenih pokazalo je da se samo polovina njih oseća spremnom da odgovori na nepredvidive promene u svom poslu“. Šta najviše utiče na “spremnost da se odgovori na nepredvidive promene“, ako ne stepen korisnosti uzajamne saradnje, efikasnost međusobne komunikacije, i kvalitet odnosa među ljudima. A to je organizaciono zdravlje.
Zašto se simptomi lošeg organizacionog zdravlja teško prepoznaju?
Znajući koliko je organizaciono zdravlje važno, ja već godinama sprovodim interaktivne radionice koje se bave unapređenjem organizacionog zdravlja. Moj najveći problem je bio i ostao, da kompanije i zaposleni jako teško prepoznaju da im je ono uopšte potrebno. Razlog tome je što kad recimo imate problem sa tehnologijom, vi odmah prepoznate kad ona loše radi, ili kad su finansije u pitanju, brojevi jasno ukazuju na problem i njegove uzroke. Kod organizacionog zdravlja je najveći izazov to što se teško uočava šta to stvarno boli kad je organizacija nezdrava. Vi znate da nešto nije u redu ali ne vidite šta? To je kao kad dođete kod doktora i žalite sa da vam nije dobro, ali ne možete i ne umete da kažete šta i gde vas konkretno boli. To znači da se simptomi lošeg organizacionog zdravlja najčešće ne prepoznaju kao uzroci problema u poslovanju, pa čak i kad se prepoznaju, ne povezuju se sa zdravljem, već se okrivljuje nešto drugo, loše procedure, neadekvatna tehnologiju, loš menadžment itd.
Kako ostvariti optimalno organizaciono zdravlje primenom vizuelnih interaktivnih kartica?
Ovi izazovi, inspirisali su moju koleginicu Tijanu Sekulić i mene da zadnjih godina na našim radionicama kreiramo i primenimo jedan potpuno novi i originalan alat u fasilitaciji sa učesnicima treninga organizacionog zdravlja. To su interaktivne kartice organizacionog zdravlja. Inače, mi već godinama koristimo razne interaktivne kartice kao jedan od najboljih načina angažovanja učesnika treninga, posebno za rad u grupama koji donosi najbolje rezultate za razumevanje i dugotrajno pamćenje. Ove nove kartice organizacionog zdravlja imaju na sredini velikim slovima ispisan simptom ili indikator lošeg organizacionog zdravlja, tako da učesnici treninga mogu jasno i nedvosmisleno da prepoznaju šta ih boli. Iznad simptoma opisan je uzrok ovog bola ili izazova, a ispod kratka preporuka kako se ovaj izazov može prevazići. Na kartici je odštampan i poseban QR kod koji vodi na web sajt www.odrzivoposlovanje.com na kome smo postavili detaljne savete i preporuke za postizanje optimalnog organizacionog zdravlja.
Kako izgledaju vizuelne interaktivne kartice koje smo koleginica Tijana Sekulić i ja kreirali?
Koji su to simptomi lošeg zdravlja koje možete lako prepoznati na karticama. Recimo kartica: NERADO DAJEMO I PRIMAMO POVRATNE INFORMACIJE. Uzrok tog simptoma je: “Strah od negativne reakcije ili sukoba sa kolegama“. Savet je: “ Nepoverenje blokira feedback. Ako želite da zadobijete poverenje, morate ga prvo pružiti kolegama“. Ili recimo kartica: “IZBEGAVAMO SUKOB MIŠLJENJA“. Uzrok je: “Nedostatak poverenja zbog straha od osude ili kazne“. Savet: “Stimulišite kritičko mišljenje i budite iskreni i otvoreni jedni prema drugima“. Inače, kartice su podeljene u 7 kategorija, po 7 kartica, što je ukupno 49 kartica. Na grupnim ili individualnim vežbama, učesnici radionice (kroz anamnezu), prepoznaju simptome lošeg organizacionog zdravlja, razmatraju uzroke problema i izazova (postavljaju dijagnozu), pa diskutuju o mogućim rešenjima, određujući prioritete, i zajednički donose akcioni plan za primenu rešenja, odnosno uz podršku fasilitatora predlažu uspešnu terapiju. Konkretan rezultat ovih radionica je efikasna međusobna saradnja zaposlenih ostvarena kroz uzajamno poverenje i efektnu komunikaciju, koja donosi bolje odnose među ljudima i sa kupcima, a kulminira boljim poslovnim rezultatima i uspešnim sprovođenjem promena.
Od čega najviše zavisi uspešnost i održivost promena u svakoj transformaciji poslovanja?
Na kraju bih se ponovo pozvao na zaključak pomenutog istraživanja kompanije Gartner: “Organizacije se suočavaju sa nedostatkom poslovnih veština koje se ne mogu nadoknaditi tradicionalnim pristupima razvoju“. Te ne-tradicionalne poslovne veštine su upravo veštine koje dovode do organizacionog zdravlja. A zaključak da je: “Ispitivanje 3.375 zaposlenih pokazalo je da se samo polovina njih oseća spremnom da odgovori na nepredvidive promene u svom poslu“, ukazuje na to da je spremnost na promene, odnosno sposobnost transformisanja, apsolutni imperativ savremenog poslovanja, i da zavisi pre svega od zdravlja organizacije, odnosno od uzajamnog poverenja i vere u put kojim organizacija ide, od kvaliteta liderstva i uspešne međusobne saradnje i komunikacije zaposlenih.
Miodrag Kostić, CMC
Vlasnik i direktor kompanije Poslovna Znanja www.poslovnaznanja.co.rs
Radionica organizacionog zdravlja: http://odrzivoposlovanje.com/organizaciono-zdravlje/